Açık Lise Öğrencileri Gün Geçtikçe Çoğalıyor

2006 Yılından günümüze Açık Öğretim Lisesi hizmetleri gün geçtikçe yaygınlaşmakta, zamanında okuma fırsatı bulamamış bir çok insana ikinci bir şans olarak eğitim hizmeti sunmaktadır.  Açık Öğretim Lisesi geriye dönüp bakıldığında ortaöğretim alanında  birçok yeni uygulamaların yapıldığını rahatlıkla göreceksiniz. Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt alma işlemlerinin Halk Eğitimi Merkezlerine devredildiği tarihten günümüze yani bugünü kıyasladığımızda anlaşılmayan bazı şeyler daha iyi anlaşılacaktır. Açık Lise her zaman sizler için çalışıyor ve daha güzel hizmet alabilmeniz için ellerinden gelen gayreti göstermektedirler.

2016 yılında eğitime başlayan Açık lise 2016 yılı itibariyle, illerin yanında ilçelerde bulunan yaklaşık 1200 irtibat bürosu Halk Eğitimi Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezleri AÖL ve MAÖL iş ve işlemlerini itina ile yerine getirmektedir. 2016 yılı itibari ile Açık Lise sınavları sadece il merkezleri ve birkaç ilçe merkezinde yaklaşık 83 merkezde yapılmaktayken, günümüzde 706 merkezde (il ve ilçe) Açık lise sınavları yapılmaktadır.

2016 yılında Açık Lise yeni kayıt bedeli 70 TL ve kayıt yenileme bedeli 60 TL iken, günümüzde AÖL kayıt yenileme ve yeni kayıt bedeli sadece 20 liradır. ilk zamanlar öğrenciler sadece iki dönem sınava girerken, şu anda (2010 yılından itibaren) 18 yaş ve üzerindeki öğrenciler yılda üç dönem sınava girmektedir.

İlk başlarda Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırarak ortaöğretim hizmetinden faydalanan kadın (aktif) öğrenci sayısı 80 binlerdeyken, günümüzde aktif kadın öğrenci sayısı 394 binler civarındadır. AÖL toplam aktif öğrenci sayısı 200 binlerdeyken (Mesleki Açık Öğretim Lisesi programı dahil), Şu anda bir milyona yaklaşmıştır (MAÖL programı hariç). Açık Öğretim Lisesi kurulduğu tarihten itibaren günümüze yaklaşık 650 bine yakın mezun vermiştir. Yine yirmi binlerce öğrenci Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak YGS ve LYS sınavlarına girerek  Üniversitede okuma şansını yakalamıştır.

Açık Öğretim Lisesi sınavları Türkiye genelinde 3 oturum halinde ve yaklaşık 700 merkezde yapılmaktadır. Türkiye’de yapılan hemen hemen her sınavın kendine has değerlendirme usulleri ve özellikleri vardır. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında ise başta erler olmak üzere yedek salonda sınava girme şartlarını sağlayan bir çok öğrenci yedek sınava alınmakta ve bu özellik Açık Lise sınav değerlendirmesini geciktirmektedir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarına ortalama bin iki yüz öğrenci girmekte ve 3 oturumdan hesap edildiğinde yedek salon değerlendirmeleriyle birlikte yaklaşık beş bin  cevap kağıdı anlamına gelmektedir. AÖl sınavlarında 190 civarında ders değerlendirilmekte bunların değerlendirmeleri tekrarlanmaktadır. Bu sebepten Açık Lise sınavları Türkiye’de yapılan en büyük sınavdır.

Açık Lise sınavlarında ücretsiz verilen kitaplar çoğu kez yetersiz olmaktadır. Öğrenciler bu kitaplar dışında açık lise yardımcı kitap yada açık lise soru bankası aramaktadır. Bu ihtiyacı gören Musay açık lise yayınları piyasaya öğrencilerin beğendikleri muhteşem özelliklere sahip açık lise soru bankalarını çıkartmıştır. Açık Lise yardımcı kitaplarına ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir